Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości - Copernicus

49,90 zł

Zapytaj o dostępność

237151

Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości

 

W ciągu ostatniego stulecia poszukiwanie ludzkich przodków obejmowało cztery kontynenty i doprowadziło do odkrycia setek skamieniałości. Podczas gdy większość z tych znalezisk pędzi cichy żywot w muzealnych kolekcjach, kilka z nich stało się znanymi na całym świecie osobistościami – ambasadorami nauki, przemawiającymi do opinii publicznej. W książce Siedem szkieletów, historyk nauki Lydia Pyne poddaje analizie fakt, w jaki sposób siedem takich słynnych skamielin naszych przodków uzyskało społeczny status, jakim cieszą się dzisiaj.

Czerpiąc informacje z archiwów, muzeów i wywiadów, Pyne tworzy kulturową historię każdego słynnego okazu – począwszy od odkrycia życia pozagrobowego wśród eksponatów muzealnych aż po ich wpływ na kulturę masową. Do tej siódemki należy metrowy „hobbit” z wyspy Flores, neandertalczyk z La Chapelle, dziecko z Taung, mityczny człowiek z Piltdown, człowiek pekiński, Australopithecus sediba oraz Lucy. Każde z tych znalezisk miało wpływ i fascynowało całe pokolenia, a także było jaskrawym przykładem na to, w jaki sposób odkrycia naszych przodków zostały przyjęte, zapamiętane i uwiecznione. Dowcipnie i fachowo Pyne powołuje do życia każdą z tych skamieniałości i prezentuje sposób ich opisywania, prezentowania i udostępniania społecznościom naukowym i szerszej opinii publicznej. Ta fascynująca i niezwykle ciekawa książka przedstawia wpływ paleoantropologii w nowym kontekście, przypominając nam o tym, jak przeszłość naszego gatunku w zadziwiający sposób wpływa na naszą obecną kulturę i wyobraźnię.

„Wybór [Pyne] podkreśla różne sposoby, w jakie skamielina może osiągnąć status gwiazdy. Chwytliwe pseudonimy, uwaga mediów, niezwykłe okoliczności związane z odkryciem, a nawet skandale mogą okazać się w tym pomocne... Książka zawiera wiele ciekawych historii dla każdej skamieniałości... Rzut oka na to, jak ewoluowała sama dziedzina paleoantropologii w ciągu ostatniego stulecia”.

– „Science News”

 

Lydia Pyne jest pisarką i historyczką interesującą się historią nauki i kulturą materialną. Na Uniwersytecie Stanu Arizona uzyskała dyplom z historii i antropologii oraz obroniła doktorat z historii i filozofii nauki. Brała udział w pracach wykopaliskowych i archiwalnych w Południowej Afryce, Etiopii, Uzbekistanie i Iranie oraz na południowym zachodzie Ameryki. Jej artykuły i eseje ukazały się w czasopismach „The Atlantic” ,„Nautilus”, „TIME”, oraz „Public Domain Review”. Lydia mieszka w Austin w Teksasie i jest zapaloną wspinaczką skałkową i rowerzystką górską.

Rok wydania 2019
Wydanie 1
Typ Książka
Ilość stron 312
Wydawca Copernicus
Rodzaj wydania miękka oprawa