Kultura ludowa Górali Żywieckich - Katarzyna Ceklarz, Barbara Rosiek - COTG Wierchy

52,00 zł

Produkt dostępny

225596

Darmowy odbiór w sklepach: Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, Katowice, Gdańsk.

Opcje dostawy
forma dostawy koszt czas dostawy
odbiór osobisty (nasze sklepy) 0 zł
paczka w RUCHu 8.50 zł 2-4 dni robocze
poczta polska 19 zł 2-3 dni robocze
paczkomaty 14 zł 1-3 dni robocze
kurier 14 zł 1-2 dni robocze
wysyłka pobraniowa
(płatność przy odbiorze)
+ 5 zł

Niski stan. Czas realizacji zamówienia może zostać wydłużony.

Kultura ludowa Górali Żywieckich

Kolejny, ósmy już tom w serii wydawniczej "Kultura ludowa Górali.  Bogata monografia górali Ziemi Żywieckiej o dokumentalnym charakterze pod redakcja Katarzyny Ceklarz i Barbary Rosiek. ukazuje kulturę ludową Żywiecczyzny w zakresie gospodarki, budownictwa, warunków bytowych, pożywienia, ubiorów, zwyczajów i obrzędów, wierzeń, medycyny, sztuki i folkloru, zawartą w 23 rozdziałach napisanych przez 18 autorów - specjalistów różnych dyscyplin. Tam, gdzie było to wskazane z uwagi na symbiozę kulturową żywieckich wsi i miasta Żywca, tradycje góralskie dopełnione zostały mieszczańskimi

(ze wstępu)

 

Monografia "Kultura ludowa Górali Żywieckich" jest dziełem wyjątkowo cennym. Stanowić będzie ona formę "katechizmu" dla mieszkańców Żywiecczyzny, stawiających sobie pytania i szukających odpowiedzi na temat własnej tożsamości kulturowej. Będzie pierwszym etapem wtajemniczenia do dalszych, jeszcze bardziej przezywanych praktyk kulturowych. Trudno tez sobie wyobrazić, aby jakiekolwiek kolejne badania naukowe dotyczące kultury interesującego nas terenu i jej przeobrażeń mogłyby pominąć te pozycję. (prof. dr hab. Jan Święch)

Atutem zbioru artykułów jest udane połączenie historii z etnografią. otrzymujemy kompendium wiedzy z szeregu dziedzin kultury tradycyjnej, bogato zilustrowane "obrazami" z przeszłości, w których łączą się ze sobą kultura i natura. Beskidy, ich swoista surowość, korespondują z symbolicznymi subtelnościami ludzi gór. Wyrażają się one m. in. w wierzeniach, sztuce, obrzędach, i folklorze. Całość posiada wiele pozytywnych cech monografii w klasycznym stylu, która w oparciu o "wczoraj" wręcza nam klucz do zrozumienia tego, co "dzisiaj" ( Dr hab. Eugeniusz Kłosek prof. Uwr)

 

Autor Katarzyna Ceklarz, Barbara Rosiek
Rok wydania 2018
Typ Książka
Ilość stron 681
Wydawca COTG Wierchy
Język Polski
Rodzaj wydania miękka oprawa